“Ik ga al 43 jaar met plezier naar mijn werk”

Sjane de Fretes is al tientallen jaren een vertrouwd gezicht in de Bibliotheek aan den IJssel. Ze is niet alleen de oudste medewerker van de bibliotheek, maar ook de langstzittende. 43 jaar lang ging ze elke dag met plezier naar haar werk.

Sjane is op haar 21-ste begonnen en nooit meer weggegaan. “Ik ben er alleen twee jaar tussenuit geweest vanwege mijn oudste kind. Alle veranderingen heb ik meegemaakt: verhuizingen, verschillende directeuren, en natuurlijk de veranderde functie van de bibliotheek. Vroeger kwam je de bieb binnen en zat daar een strenge mevrouw met een bril en een knotje van wie je heel stil moest zijn, nu gebeurt er van alles. Mensen komen niet alleen voor de boeken, maar ook bijvoorbeeld voor het IDO of om de taal te leren.”  

Praatje maken

Sjane werkte de laatsje jaren achter de schermen, op het secretariaat. Maar ze loopt nog regelmatig even de bibliotheek in om een praatje te maken met wat vaste klanten. “Er is bijvoorbeeld een meneer van een jaar of 95. Zijn vrouw is een paar jaar geleden overleden. Inmiddels heeft hij een vriendin, van ongeveer dezelfde leeftijd. Dat is zo leuk! Ze zijn allebei een beetje krakkemikkig, en pakken altijd heel lief elkaars hand vast. Als ik ze zie vraag ik altijd hoe het met de liefde gaat. ‘Goed hoor Sjane!’, zeggen ze dan. Ook met de mensen van Brownies&DownieS heb ik een klik. Ze missen me als ik er even niet ben. En ik hen ook.”

Onbekend terrein

Je zou misschien anders verwachten, maar Sjane is van huis uit geen lezer. Ze kwam pas in haar eindexamenjaar voor het eerst in aanraking met de bibliotheek. “Ik moest boeken lezen voor Nederlands. Dat had ik nog nooit gedaan. Toen vertelde iemand dat je bij de bieb uittrekselboeken kon halen. Sindsdien ken ik de bibliotheek.” Ze vertelt dat haar generatie geen leescultuur had, maar dat ze het belang van lezen wel probeert over te dragen op de generaties na haar. “Elke baby die in de familie geboren wordt krijgt meteen een BoekStartkoffertje van mij. En een bibliotheekpasje.”

Laatste werkdag

Nog steeds leest Sjane geen romans, alleen informatieve boeken. “Mijn moeder is aan het dementeren, dus dan ga ik daar alles over lezen. Ook als er iets gebeurt in de wereld, pak ik gelijk een boek erbij.” Na 25 oktober, haar laatste werkdag, heeft ze daar alle tijd voor. “Iedereen zegt tegen me dat het heerlijk is om niet meer elke ochtend vroeg op te hoeven staan. Ik laat het maar over me heen komen. Ik ga wel wat doen na mijn pensioen hoor! Vrijwilligerswerk in de ouderenzorg bijvoorbeeld.